Професионална Гимназиална Екологична Електроцентрала
От 18 октомври, на територията на ПГЕЕ „Константин Фотинов“ заработи нова фотоволтаична електроцентрала. Появата на съоръжението е плод на два взаимно допълващи се проекта:
- Идейният проект („Професионална Гимназиална Екологична Електроцентрала“, № ЧОС 2024-753/22.02.2024г.) е финансиран от Националната кампания „Чиста околна среда- 2024“ на МОСВ, чрез Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда;
- Монтажът и пускане в експлоатация са в резултат на дейности по Програма „Образование“2021-2027, процедура BG05SFPR001-3.001 „Модернизиране на професионалното образование и обучение“;
Педагогическият състав и проектните екипи в гимназията, провеждат гъвкава и устойчива политика за успешното реализиране на професионалисти в областта на електротехниката и енергетиката. ПГЕЕ „Константин Фотинов“ е едно от пилотните училища в страната, което още през 2007 г. прие своя първи випуск в специалност „Възобновяеми енергийни източници“, а днес поредният випуск е на прага на своя първи гимназиален етап.
Поради динамиката на развитие на технологиите, завишената енергийна консумация и екологичните катаклизми, направлението на зелената енергетика винаги е имало нужда от специалисти- инсталатори на ВЕИ, Затова не е изненадващ фактът, че партньорски организации като “СС СОЛАР“ ООД, в лицето на инженер Светлозар Желязков, активно подкрепят и сътрудничат в дейности по професионално обучение. С негова помощ учениците от XI e клас от специалност „Електрически инсталации“ изградиха и пуснаха в експлоатация ФЕЦ – ПГЕЕ, чието основно предназначение е да компенсира енергийния разход в новоизградения корпус на училището. По- дългосрочната инвестиция е във възможността на възпитаниците, които ще имат възможност да преконфигурират компонентите на централата (в рамките на учебна и производствена практика) с обучителна цел, като реализират монтаж и демонтаж на ФЕЦ в реална работна среда. Монтажната група от ученици посвети три дни по запознаване, планиране, изпълнение и присъединяване на инсталацията и изчака с вълнение 72-часовите изпитания. Днес те с гордост заявяват, че всекидневният добив на ФЕЦ компенсира 64,8% от дневните енергийни разходи.